Da li je rušenje Kajaka jeftini performans ili postavljanje temelja pravne države?

Bageri su završili svoje, sada je na redu sudstvo. Ovo je epilog nakon jučerašnjeg rušenja Kajak terase u banjalučkom naselju Borik.

Nelegalna gradnja dijela ugostiteljskog objekta, postao je svojevrsni politički obračun, između dva politička bloka u Republici Srpskoj.

Kontroverzni banjalučki biznismen Mile Radišić (zvanični vlasnik objekta je njegov sin Srećko), u bliskoj je vezi sa SNSD-om i Miloradom Dodikom, pa je rušenje nelegalnog objekta koji su oni koristili, bilo jedno od glavnih zadataka nove banjalučke administracije na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem.

Od početka marta 2021., kada je Stanivuković na predstavljanju novog  izvještaja Tima za reviziju objavio da je riječ o nelegalnom objektu koji je izgrađen na gradskoj zemlji, pa do trenutka zvaničnog rušenja, novi gradonačelnik je sebi postavio upravo ovaj zadatak.

Mjeseci su prolazili, ali se pritisak javnosti povećavao, koja je tražila od njega da ispuni obećano.

“Danas radimo ono što je davno trebalo da bude urađeno ili ono što se nikada nije trebalo desiti ovdje. Danas smo došli da vraćamo imovinu koja je gradska- ono što je naše. Rekao sam dobri narode, kada dođemo treći put, da ću završiti posao”, rekao je Stanivuković pred kamerama i okupljenim građanima, aludirajući na višemjesečne pokušaje da se sruši pomenuti objekat i opstrukcije od strane republičke vlasti.

„Ova slika će danas obići cijeli svijet, a to je da smo današnjim rušenjem ove terase počeli da gradimo temelje pravne države, temelje sistema uređenog u kom treba svi da živimo i to je jasna poruka “, dodao je Stanivuković nekoliko trenutaka prije nego što je bager počeo da ruši.

S druge strane, predstavnici investitora i dalje tvrde da Stanivuković ne govori istinu, da je riječ o bespravnim političkim performansima zbog kojih porodica Radišić trpi štetu.

 „Juče smo i medijima pokazali, a evo i danas, da je porodica Radišić u potpunosti do kraja uradila sve ono što je komunalna policija naložila, a to je da se ruši pergola, zid ograda od metalnih profila, kao i  staklena ograda prema rijeci Vrbas“, kaže advokat Miloš Stevanović.

Ipak, srušen je cijeli objekat, a Stevanović dodaje da je zbog te štete spremna tužba protiv Grada Banjaluka, a upućena krivična prijava  protiv gradonačelnika.

 „Mogu da vas obavijestim da smo mi prije 15 minuta podnijeli dežurnom tužiocu krivičnu prijavu za samovlašće, za uništenje tuđih stvari, podnijeli smo prijave za zloupotrebu službenog položaja i nadamo se i uvjereni smo da će nakon ovog neko morati da odgovara. Ja isto tako mogu da najavim da ćemo protiv Grada da pokrenemo tužbu za naknadu štete koja će biti preko 500.000 KM, s obzirom da ovo što je srušeno, nije bilo predviđeno da se sruši samim aktom komunalne policije “ , dodao je Stevanović.

Stevanović je i napomenuo da je ovo vandalski čin, te da je gradonačelnik nezakonito djelovao.

S druge strane, okupljeni građani su davali podršku rušenju Kajak terase, gledajući u njoj simbol jednog sistema i vlasti za koju kažu da odavno nije narodna, nego tajkunska.

Zbog toga je pred Kajakom burno pozdravljen Željko Vulić, koji je prije10-ak godina postao simbol otpora u Banjaluci.

Prilikom izgradnje velikog poslovnog objekta kompanije Grand Trade, koji je u vlasništvu Mileta Radišića, porodica Željka Vulića je bila svakodnevno pod pritiscima investitora, vlasti i policije, da napusti svoju imovinu.

Sam Željko je više puta hapšen, samo zbog toga što je branio svoju imovinu, tako da je njegovo prisustvo tokom rušenja Kajaka i sam taj događaj, gradonačelnik Banjaluke predstavio kao “Božiju pravdu”.

Gerila

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *