Oni najavljuju da se u narednim danima očekuju značajnije atmosferske promjene prema dugoročnim prognozama koje nudi europski model ECMWF, piše Meteotoscana.
Analizirana slika prikazuje anomaliju geopotencijalne visine na 500 hPa, što je ključni pokazatelj za prepoznavanje područja visokog i niskog pritiska u atmosferi, te za procjenu temperature i stabilnosti vremenskih prilika.
Prema njihovoj karti, sljedeći će dani donijeti negativnu anomaliju, označenu plavom bojom, koja zahvaća veći dio središnje i zapadne Europe te se proteže i prema Italiji.
Ova atmosferska depresija signalizira nestabilne vremenske uvjete i hladnije temperature u usporedbi s prosjekom za razdoblje od 1979. do 2010. godine. Očekuje se da bi ova negativna anomalija mogla dovesti hladne zračne mase iz sjevernih ili istočnih dijelova Europe prema Mediteranu.
Posljedica toga moglo bi biti zahladnjenje, donoseći hladnije i potencijalno znatno ispodprosječne temperature.
Ako se takva konfiguracija zadrži duže vrijeme, Italija, a i Bosna i Hercegovina kao i susjedne zemlje regiona bi već u novembru mogle doživjeti niz arktičkih prodora s ranim zimskim uvjetima.
Meteorolozi pozorno prate situaciju jer trenutne anomalije pristiska sugeriraju dinamičnu zimu s mogućim epizodama intenzivnog hladnog vremena prije uobičajenih sezonskih hladnoća, piše Meteogiornale.