EU od Srbije traži sankcije Rusiji i distanciranje od Dodika!

“Nimalo me ne čudi što Evropska unija polagano gubi strpljenje sa sa Srbijom, jer mi već trideset godina tumaramo u spoljnoj politici.

Sada sa ukrajinskom krizom to naše spoljno-političko lutanje kulminiralo je i normalno je da iz EU poručuju – ljudi odlučite se”, kaže za Danas Zoran Vuletić, predsjednik Građanskog demokratskog foruma, komentarišući izjavu Miroslava Lajčaka da EU gubi strpljenje za probleme Zapadnog Balkana.

Vuletić ocjenjuje da je poruka koju je Srbija dobila od Lajčaka zapravo upućena političkom establišmentu, prije svega Aleksandru Vučiću, ali ništa manje i opoziciji koja je sada ušla u parlament.

Kaže da se od njih prije svega očekuje da kažu šta žele od Srbije, šta misle o agresiji Rusije na Ukrajinu i da daju precizne odgovore da li su za uvođenje sankcija Rusiji.

“Ako smo za uvođenje sankcija to mora biti izraz evropske politike i to podrazumijeva nov prilaz rješavanju kosovskog pitanja do kraja.

To onda znači i drugačiji pogled na RS i Milorada Dodika. Drugačiji pogled na Crnu Goru koja ne smije da se posmatra kao 27 izborna jedinica i da se konačno prizna da je to nezavisna država.

Nažalost, Srbija se trideset godina suočava sa različitim problemima u regionu i da bi krenula dalje mora najprije da riješi te probleme”, objašnjava Vuletić.

On kaže da ako neko misli da Evropa ne vidi i ne čuje šta se u Srbiji govori o Rusiji i Ukrajini grdno se vara.

”Krajnje je vrijeme da naš politički establišment shvati trenutak u kome živimo, da svijet više neće biti isti kao i do sada i da Srbija ima šanse da se okrene na pravu stranu.

Ukoliko to ne iskoristimo sada, narednih decenija ćemo nastaviti da tumaramo i ništa neće biti od naše perspektive”, zaključuje Vuletić.

Spoljna politika

Radomir Lazović, funkcioner Ne davimo Beograd smatra da je najveća prijetnja evropskim integracijama Srbije, upravo Aleksandar Vučić, bez obzira kakvu odluku donese o usklađivanju spoljne politike Srbije sa Evropskom unijom po pitanju rata u Ukrajini.

“Pokret Ne davimo Beograd se zalaže za usklađivanje spoljne politike sa Evropskom unijom i to smo mnogo puta jasno isticali, ali hajde da sa evropskim standardima uskladimo i recimo odnos prema kriminalu, pa da najviši državni funkcioneri odgovaraju za veze sa organizovanim kriminalom, ili bilo koju drugu oblast.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *