U Ukrajinu su stigli prvi sistemi za višestruko lansiranje MLRS M270, potvrdio je ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov.
Praviće dobro društvo za HIMARS bojnom polju. Hvala našim partnerima – tvitovao je Reznikov.
Koliko je tačno sistema dobila Ukrajina, ministar nije rekao.
HIMARS je ukrajinskim snagama dao mogućnost za udare duboko iza ruskih linija i sa udaljenosti na kojoj su sigurniji od ruskog oružja dugog dometa.
GPS navođene rakete koje ispaljuje HIMARS imaju dvostruko veći domet od haubica M777, koje je Amerika ranije isporučila ukrajinskim snagama. Na otprilike 80 kilometara udaljenosti HIMARS je van dometa ruske artiljerije, dok su ruske baterije u opasnosti.
Vojni analitičari kažu da je ovo oružje već počelo da se pokazuje kao veoma efikasno i da je Rusima nanelo velike gubitke u opremi i ljudstvu.
Govoreći blizu linije fronta na istoku, guverner Luganska Serhij Gajdaj rekao je da su osvajači u “paničnom režimu”.
– Kao što je cijeli svijet vidio posljednjih nedjelju dana, bili smo u mogućnosti da nanesemo ogromnu štetu sistemima protivraketne odbrane i skladištima municije duboko iza neprijateljskih linija – objasnio je.
“Veliki brat”
M270 MLRS je prethodnik HIMARS u arsenalu američke vojske, odnosno, HIMARS je njena modernizovana, lakša i agilnija verzija.
Gusjeničari M270, razvijeni 1970-ih za američke i savezničke snage, manje su mobilni od HIMARS koji je na točkovima, ali im to omogućava da rade van puteva i po nepristupačnijem terenu.
HIMARS, sa druge strane, može da se kreće veoma brzo, ali samo tamo gdje postoje asfaltirani putevi. Istovremeno, zahvaljujući snažnijoj bazi na gusjenicama, stariji M270 mogu da nose više projektila – ne šest kao HIMARS, već čak 12.
HIMARS ima manji lansirni sistem, koji može da drži samo jednu kapsulu municije odjednom, odnosno samo šest raketa. Postavljen je na šasiju kamiona porodice 6k6 FMTV. Ono što HIMARS nedostaje u vatrenoj moći, nadoknađuje prenosivosti i mobilnosti na putu. Može da se brzo rasporedi čak i preko vojnog transportnog aviona C-130.