Milioni Šveđana dobijaju dobijaju pamflete sa savetima kako da se pripreme i nose se sa mogućim ratom ili neočekivanom krizom.
Brošure su već podeljene po norveškim domaćinstvima, a Finska je svom stanovništvu poslala onlajn uputstva kako da se spreme za krizne periode.
„Ako dođe do rata ili krize“ je uputstvo koje je švedska vlada poslednji put ažurirala pre šest godina. Stanovništvo sada dobija nova uputstva zbog pogoršane bezbednosne situacije, pre svega rata u Ukrajini. Nekada pamflet, a sada veličine knjige – duplo je narastao u odnosu na pre šest godina.
Susedna Finska je objavila onlajn publikaciju kako se „pripremiti za incident ili krizne situacije“. Norvežani su takođe nedavno dobili pamflete u kojima se pozivaju da se spreme i naprave zalihe za sedam dana u slučaju da se dese ekstremni vremenski usovi, rat ili druge pretnje.
Finska digitalna brošura, u delu koji se odnosi na vojni konflikt, objašnjava kako će se vlada i predsednik ponašati u slučaju oružanog napada, naglašavajući da su finske vlasti dobro pripremljene za odbranu. Za razliku od Švedske i Norveške, vlasti u Helsinkiju su odlučile da svoju brošuru ne štampaju, pošto je zaključeno da bi ukupan broj primeraka za svako domaćinstvo koštao milione. Pored toga, digitalna verzija može biti mnogo lakše i brže ažurirana.
Uputstvo Norvežanima
„Poslali smo 2,2 miliona štampanih primeraka, po jedan za svako domaćinstvo u Norveškoj“, rekao je Tore Kamfjord, koji je odgovoran za zakmpanju pri norveškom Dirketoratu sivilne zaštite (DSB).
Građanima se savetuje da se obezbede namirnicama koje mogu dugo da stoje, kao što su konzerve pasulja, energetske pločice i testenina. U domaćinstvima treba da imaju i adekvatnu zalihu lekova, među kojima i tablete joda u slučaju nuklearnog akcidenta.
Oslo je prethodnu verziju sličnog obaveštenja građanima poslao 2018. godine, a Kamfjord ističe da su klimatske promene i ekstremi meteorološki događaji kao što su poplave i odroni uvećali rizik po stanovništvo.