TRAUMA I STRES ZBOG PRAZNIKA Petarde i vatromet ostavljaju kobne posljedice na životinje

Doček Nove godine i proslava predstojećih praznika često je glavna asocijacija za vatromet i bacanje petardi, međutim pirotehnička sredstva mogu ostaviti kobne posljedice na životinje, čemu svedoči činjenica da godišnje više od 5.000 pasa, mačaka i ostalih životinja ugine zbog srčanog udara.

As New Year's Eve approaches, help your dog overcame their fear of thunderstorms, firework, and firecrackers.

Rekli su ovo za Srpskainfo iz Udruženja građana Kerber i dodali da ogroman broj životinja ugine ili zadobije teške tjelesne povrede zbog buke i bljeska od petardi.

 Petarde imaju štetne posljedice na životinje jer izazivaju stres, što može dovesti do raznih bolesti i ostaviti dugoročne psihološka oštećenja.

– Dešavalo se da neodgovorni pojedinci namjerno nanose povrede životinjama tako što na njih bacaju pirotehnička sredstva ili im čak stavljaju petarde u usta – rekli su iz “Kerbera”.

 Savjetovali su vlasnike da pse treba skloniti na sigurno ako su napolju, kako ne bi direktno bili izloženi napadima. Vlasnicima čiji psi borave u kućama ili stanovima preporučuje se da svom ljubimcu puste muziku ili uključe TV kako bi prigušili buku, i na taj način okruženje učinili manje zastrašujućim, kao i da provode vrijeme sa njima, maze ih i na sve načine skrenu pažnju od petardi.

Istakli su da osim stresa, koji proživljavaju životinje, dešava se da im petarde često odvale vilicu.

– Upotreba opasnih pirotehničkih sredstava je prekšaj, i ovim putem apelujemo na građane da ovakve slučajeve dovođenja života životinja u opasnost prijavljuju komunalnoj policiji – istakli su iz “Kerbera”.

Iz veterinarske ambulante “Vet Centar” kažu da bacanje petardi u blizini pasa i mačaka izaziva stres koji je pokretač svih drugih oboljenja. Bljeskovi, glasni pucnjevi i miris baruta izazivaju veliki stres kod pasa jer životinje imaju znatno izražajnije čulo sluha i mirisa od ljudi.

– Preporučljivo je da vlasnici u ovim momentima provode vrijeme sa ljubimcima, a ukoliko nisu u mogućnosti potrebno je da se na vrijeme jave veterinaru kako bi njihovi ljubmci dobili određenu terapiju u vidu sedativa – naglasili su iz ove veterinarske stanice

Autor: Aleksandra Todorović / Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *