Ovo je čekao cijeli svijet! Rusija reagovala na dešavanja u Iranu

Sjedinjene Američke Države i Izrael pokrenuli su danas zajedničke vazdušne udare na Iran, a čitav svet čekao je da vidi kakva će biti reakcija Ruske Federacije.

Nekoliko sati kasnije nakon što je iranska teritorija višestruko bombardovana i nakon što je ubijen vrhovni verski vođa te zemlje, ajatolah Ali Hamnei, u ime Moskve reagovao je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja. On je naglasio kako njegova zemlja smatra neosnovanim pokušaje Zapada da opravda agresiju SAD i Izraela na Iran.

Ruska Federacija smatra da udari SAD i Izraela na Iran predstavljaju “nož u leđa” i pravu izdaju diplomatije, jer su izvedeni u vreme kada je Teheran iskazivao spremnost za diplomatski proces sa Vašingtonom – izjavio je Nebenzja, prenose RIA Novosti.

On je na sednici Saveta bezbednosti rekao da je Iran dosledno saopštavao da nema planove za stvaranje nuklearnog oružja i da ispunjava obaveze u toj oblasti.

Eskalacija oko Irana ugrožava nuklearnu i radiološku bezbednost upozorio je ruski diplomata.

On je naveo i da Rusija smatra neosnovanim izjave predsednika SAD Donalda Trampa da je napad izveden radi sprečavanja da Teheran dođe do nuklearnog oružja.

Rusija je više puta dobijala signale da Izrael navodno nije zainteresovan za vojnu konfrontaciju s Iranom, a sadašnje aktivnosti SAD i Izraela rizikuju da dovedu do humanitarne i ekonomske katastrofe. Rusija očekuje da generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju jasno osudi američki napad na Iran – rekao je Nebenzja i na kraju dodao:

“Rusija zahteva od SAD i Izraela da odmah prekinu agresivne akcije protiv Irana”.

Informer.rs