Nekoliko proruskih organizacija u Bosni i Hercegovini podržalo je Rusiju u napadu na Ukrajinu na svojim društvenim mrežama, ali nisu se sve koje je ranije mapirala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) oglasile sedmicu od početka invazije.
Nakon mjesec bez objava, Noćni vukovi Republike Srpske krajem februara počeli su sa nizom objava u kojima podržavaju ruski napad na Ukrajinu. Goran Tadić, potpredsjednik ogranka za BiH, organizacije čiji su članovi iz Rusije i Ukrajine učestvovali u odvajanju Krima i borbama u Donbasu, podijelio je u grupi fotografiju sa plakatom podrške Rusiji izvješenim u Banjaluci 22. februara.
Tadić je na ovu grupu postavio i videosnimak na kojem Alexander Zaldostanov, osnivač i vođa Noćnih vukova iz Rusije, između ostalog, zahvaljuje predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu na priznanju Donbasa i navodi kako su Vukovi pomogli u naporima da se “neprijatelj otjera sa praga” ali da ne mogu više čekati ni sat jer su u ukrajinskoj okupiranoj teritoriji Donbasu “braća i prijatelji”.
“Mi nismo politička stranka, niti pretendujemo na vlast, ali kao građani Rusije podržavamo vašu odluku da priznate Donbas. ‘Donbas-Rusija, Kijev-Rusija, Kosovo-Srbija!’”, izjavio je Zaldostanov na videu.
Tadić je podijelio i fotografije Zaldostanova i ruskog predsjednika Vladimira Putina te vijest o ruskom ulasku u Kijev. On nije odgovarao na pozive za komentar.
BIRN BiH ranije je pisao da se Noćni vukovi smatraju jednim od važnih načina na koji Rusija širi svoj uticaj, a predsjedniku ovog kluba Zaldostanovu zvanom Hirurg ulaz je zabranjen u najmanje dvije države Evropske unije, Sjedinjene Američke Države (SAD) i Kanadu te Bosnu i Hercegovinu.
SAD su optužile članove grupe za učešće u prethodnim sukobima u Ukrajini i zbog toga ih stavile pod sankcije. Uz predsjednika kluba, čija se fotografija nalazi na zidovima klupskih kuća u Šamcu i Brčkom, pod sankcije su tada stavljeni i Noćni vukovi kao grupa.
Kenan Hodžić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu rekao je za BIRN BiH kako podrška Rusiji od razgranate i masovne mreže različitih skupina u Bosni i Hercegovini koje prenose antizapadno raspoloženje nije izostala.
Dodaje da su u BiH u posljednjih pet godina instrumenti i snage ruskog suprotstavljanja proklamovanim evroatlantskim orijentacijama postale brojnije i složenije.
“To sve prati i strateško raspoređivanje rusko-srpskih centara i takve ideološke i mobilizacijske rizike ne treba potcjenjivati, naročito jer se promoviraju neofašističke, nacionalne i vjerske supremacije”, kaže Hodžić.
Drugim proruskim organizacijama u BiH trebalo je duže vremena ili se još uvijek nisu oglasile nakon što je ruska vojska 24. februara napala Ukrajinu.