Njemačka će jedina imati uvodnu riječ na sjednici i tražiće podršku za predloženu rezoluciju o Srebrenici na debati u kojoj će učestvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Za usvajanje rezolucije koja neće biti obavezujuća biće potrebna prosta većina članica – što uobičajeno iznosi 97 država od 193, koliko ih ukupno ima.
Predlagači rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda, a među kosponzorima su Albanija, Bugarska, Francuska, Hrvatska, Italija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Švedska, Turska, Velika Britanija i SAD.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je juče dokument u kojem ukazuje da je, suprotno odredbama Aneksa četiri, Nacrt rezolucije o Srebrenici sačinjen i dostavljen Generalnoj skupštini UN bez učešća ili odobrenja Predsjedništva BiH i bez ikakvog konsenzusa unutar BiH.
U dokumentu se ističe da Narodna skupština Srpske upućuje protest kao odgovor na poteze preduzete u okviru neformalne grupe država “međuregionalnog jezgra” koja je Generalnoj skupštini UN dostavila konačni Nacrt rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.