I na kraju je zaista došlo do velike katastrofe …

Koliko je bezbedan Boingov “787 drimlajner”? Godinama su zanemarivani signali koji su ukazivali na katastrofu, a onda se desio KOBNI LET u Indiji
U nekim slučajevima radnici su čak namerno ugrađivali delove lošijeg kvaliteta iz otpada u avion kako bi izbegli kašnjenja u proizvodnom procesu, rekao je uzbunjivač
Nakon istrage američke Federalne agencije za vazduhoplovstvo (FAA), zaključeno je da je najmanje 53 “neusklađenih” delova nestalo u fabrici 787 u Južnoj Karolini
U nesreći sa letom “Er Indije” stradalo je najmanje 270 ljudi – svih 242 putnika sem jednog, osoblje i 19 njih na tlu gde je avion pao. Taj avion bio je jedan od “Boingovih” najinovativnijih i najpopularnijih letelica, a sve do sada se smatrala i jednom od najbezbednijih.
I dalje ne znamo zašto se let 171 srušio svega 30 sekundi nakon poletanja. Istražitelji su povratili podatke iz letelice i rade na otkrivanju uzroka. Ali, incident je privukao pažnju na avion – “787 drimlajner”, prvi iz moderne generacije radikalnih, ekonomski efikasnih aviona.
Pre ove nesreće, 787 je radio skoro deceniju i po bez većih incidenata i ijedne fatalnosti. Tokom tog perioda, prema podacima “Boinga”, prevezao je više od milijardu putnika. Trenutno je u službi širom sveta više od 1.100 ovih aviona.
Ali, “787 drimlajner” je takođe pretrpeo niz problema sa kontrolom kvaliteta. Kako piše BBC, oni koji su radili na proizvodnji aviona izneli su brojne zabrinutosti u vezi sa standardima proizvodnje. Neki su tvrdili da su potencijalno opasno neispravni avioni pušteni u službu, dok kompanija takve optužbe dosledno poriče.
Radikalni dizajn
Avion “787 drimlajner” je osmišljen početkom 2000-ih u vreme rasta cena nafte, kad je sve veća cena goriva postala velika briga za aviokompanije. “Boing” je odlučio da napravi avion za duge letove koji bi postavio nove standarde u efikasnosti.