Mevlid Jašarević, osuđen na 15 godina zbog terorističkog napada na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu 2011. godine, zatražio je da ostatak zatvorske kazne odsluži u Srbiji, u kojoj je rođen i čije državljanstvo ima.
Ovo je za Radio Slobodna Evropa u petak potvrdio ministar pravde BiH Josip Grubeša, pojasnivši da bilo ko ima dvojno državljanstvo BiH i neke druge zemlje ima pravo tražiti da kaznu zatvora služi u bilo kojoj od dvije zemlje.
“Srbija u ovom slučaju može odobriti takav zahtjev”, kazao je Grubeša, dodajući da “ne mora postupiti po zahtjevu osuđene osobe”.
Senad Dupovac, branitelj Mevlida Jašarevića, za RSE je kazao da je Jašarević od Višeg suda u Beogradu dobio odbijenicu u vezi sa svojim zahtjevom, te da je upućena žalba, o čijem ishodu se još čeka.
U međuvremenu je Jašarević pisao i predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, potvrdio je Dupovac za RSE.
“On je to uradio zbog porodice koja živi u Novom Pazaru, i supruga mu je tamo. Lakše bi mu bilo za posjete i sve drugo. A i on ima samo državljanstvo Srbije”, rekao je Dupovac.
Mevlid Jašarević je u oktobru 2011. u Sarajevu pucao na Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Jašarević je zbog ovog terorističkog napada osuđen na 15 godina zatvora.
Teško je ranio policajca Mirsada Velića, koji je osiguravao zgradu ambasade, prije nego što ga je snajperist specijalne policije onesposobili i uhapsili.
Apelacijsko vijeće Suda BiH pravomoćno je osudilo Mevlida Jašarevića 22. novembra 2013. na 15 godina zatvora. Jašarević je, kako je navedeno u presudi, prije napada koji je izveo 28. oktobra 2011. na dva DVD-a snimio oproštajnu poruku u kojoj je naveo da “namjerava prisiliti strane vlade da promijene svoj odnos prema muslimanima u svijetu”, ali i da je tražio oprost od svoje majke “ako u njegovoj akciji strada neko od muslimana koji rade za Amerikance, jer i njih smatra neprijateljima muslimana”.
Na iznošenju završnih riječi krajem 2013. godine tokom prvostepenog sudskog postupka Jašarević je rekao da “i ako ga Sud Bosne i Hercegovine osudi to neće spriječiti nekog drugog da učini isto što i on” nakon čega je bio osuđen na 18 godina zatvora.
Tokom drugostepenog postupka Jašarević se “pokajao” što je sud uzeo kao olakšavajuću okolnost, a kazna mu je smanjena na 15 godina zatvora.
Jašarević kaznu služi u Državnom zatvoru BiH.