Da li je i ovo ‘greška’? Ruski dron ušao u još jednu državu članicu EU

Iz vojske su istakli da dron nije predstavljao prijetnju civilima, te da je ubrzo nakon polijetanja F-16 aviona nestao s radara.
Novi incident na istoku Evrope ponovo je podigao tenzije, ruski dron tipa Shaheed prešao je rumunsku granicu i ušao u njen zračni prostor, zbog čega je vojska ove zemlje odmah reagovala i u nebo podigla borbene avione F-16.
Prema saopćenju rumunske vojske, letjelica je ušla duboko, gotovo 20 kilometara u teritorij Rumunije, u trenutku kada je sat pokazivao 18:00 po lokalnom vremenu.
Iz vojske su istakli da dron nije predstavljao prijetnju civilima, te da je ubrzo nakon polijetanja F-16 aviona nestao s radara, uz sumnju da se vratio u ukrajinski zračni prostor. Iako su se na društvenim mrežama pojavile tvrdnje da je letjelica oborena, zvanične informacije to nisu potvrdile.

Ovo nije prvi slučaj da ruski dronovi narušavaju zračni prostor zemalja članica NATO-a, sličan incident desio se i prošle sedmice, kada su uočeni iznad Poljske, što je izazvalo burne reakcije širom kontinenta.
U međuvremenu, NATO je, odgovarajući na incident koji je Kremlj opisao kao ‘grešku’, najavio operaciju pod nazivom ‘Istočna straža’, kojom će ojačati odbranu i prisustvo na istočnim granicama saveza.
Brojni vojni analitičari, međutim, sumnjaju da je riječ o slučajnim upadima i tvrde da Rusija na ovaj način testira spremnost i reakciju NATO članica.