Milorad Dodik: „U narednom periodu će se odlučiti da li će Srpska ojačati svoju autonomiju, ili je neće biti“

Počela je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se očekuje da bude potvrđen veto Milorada Dodika na pet tačaka usvojenih preglasavanjem na sjednici Predsjedništva BiH.

Bez konsenzusa, na 25. redovnoj sednici Predsjedništva održanoj 31. marta, usvojene su odluke kojima se odobrava zaključivanje dva memoranduma i tri sporazuma, protiv kojih je glasao Dodik.

U pitanju su: Memorandum o razumijevanju između CIK BiH i Misije OEBS u BiH; Memorandum o razumijevanju u vezi sa saradnjom u području izbora između CIK i Državne izborne komisije Mađarske; Sporazum o učešću BiH u međunarodnom istraživanju kompjuterske i informacione pismenosti ICILS 2023; Sporazum o učešću BiH u međunarodnom istraživanju o učenju i podučavanju TALIS 2024. i Sporazum o učešću BiH u međunarodnom istraživanju trendova u znanju matematike i prirodnih nauka TIMSS 2023.

Ako Narodna skupština Republike Srpske dvotrećinskom većinom podrži Dodikov glas, Ustav BiH kaže da se pomenutih pet odluka Predsjedništva BiH poništavauju.

U uvodnom izlaganju pred Narodnom skupštinom, Dodik je rekao da institut vanredne sjednice koristi da od NSRS zatraži podršku da se na nivou BiH ne razgrađuju institucije i ne ruši ustavni poredak.

Dodik je rekao da je pet odluka Predsjedništva štetno po vitalni interes Srpske i da su na neke od njih institucije Republike Srpske dale negativno mišljenje.

Dodik je rekao da, prema ranijim zaključcima NSRS, predsjednici Republike Srpske redovno dostavlja na izjašnjavanje sve materijale o kojima raspravlja Predsjedništvo BiH. On je poručio da će u Sarajevu podržati samo one odluke za koje su institucije RS i koje su u skladu sa interesima Srpske.

– Spornim odlukama Predsjedništva BiH se pokušava zaobići nadležnost RS i to danas moramo zaustaviti. Protiv nekih odluka sam glasao, ali nisam pokrenuo vitalni nacionalni interes jer sam smatrao da ne ugrožavaju interese Srpske. Takođe, uz saglasnost predsjednice RS, podržao sam neke odluke Predsjedništva BiH. Podržao sam i neke projekte u FBiH jer smatramo da zajedničke institucije BiH treba da budu podrška entitetskim organima upravljanja – precizirao je Dodik.

Govoreći o konkretnom osporenom memorandumu CIK i OEBS, Dodik je rekao da izbore u BiH provode članovi CIK koji su imenovani suprotno Izbornom zakonu BiH, što za posljedicu ima ozbiljno narušavanje legitimiteta izbornog procesa.

– U praksi demokratskih država prisustvo OEBS je redovno. Ali u ovom slučaju nije sporan OEBS, nego činjenica da CIK nema legitimitet – kaže Dodik.

Kada je riječ o memorandumu CIK sa komisijom Mađarske, Dodik je naveo slično obrazloženje zbog koga je bio protiv.

Govoreći o tri tačke dnevnog reda koje se tiču obrazovanja i testiranja učenika, srpski član Predsjedništva BiH je naglasio da je obrazovanje nadležnost entiteta i kantona.

– Vlada Republike Srpkske i njene institucije ne vide ništa sporno u tome da se izvrši provjera kvaliteta obrazovanja u našim školama. Ali želimo da to bude u skladu sa ustavnom strukturom. Međutim, to nije slučaj u navedenim sporazumima jer nisu ispoštovane nadležnosti i stavovi institucija Republike Srpske. Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je poslalo stav da podržava učešće u testiraju, ali da se rezultati daju posebno za Republiku Srpsku. Ovo je puzajući dio prenosa nadležnisti, koji se kasnije koristi kao osnova – objasnio je Dodik.

On je poručio da je smisao posebnih sjednica NSRS da „zaštitimo naša prava“ i da „nema malih i velikih tema“.

– Član Predsjedništva iz Srpske nikada ne smije odustati od toga da zaštiti vitalne nacionalne interese naše otadžbine Republike Srpske. Sloga i jedinstvo oko ustavne pozicije Republike Srpske najbolji je odgovor međunarodnom intervencionizmu. Republika Srpska nema skrivene namjere, naše djelovanje je javno, okrenuto poštovanju Dejtonskog sporazuma. Mi smo legalisti, tražimo ono što je predviđeno ustavom. Danas imamo državu koja nam, ako budemo pametni i složni, može biti garant da smo vječni na ovim prostorima. Naša prava su trajna, ne mogu se trošiti ni osporavati. Ona nam pripadaju prema univerzalnim pravima koje imaju narodi. Srpska ulazi u značajan period za svoju buduću sudbinu. U narednih godinu, dvije će se odlučiti da li će Republika Srpska ojačati svoju autonomiju, ili je uopšte neće biti. Zato je važno da budemo jedinstveni – rekao je Dodik i pozvao poslanike da ga podrže.

Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *