
Sigurnosne agencije u BiH obaviještene su da nepoznate osobe pripremaju napade na granične prijelaze u Bosni i Hercegovini, saznaje Istraga.ba. Službena informacija dostavljena je iz Hrvatske, odnosno iz sigurnosnih agencija te države.
Naime, Postaja granične policije Slavonski Brod obavijestila je svoje kolege iz Granične policije Bosne i Hercecegovine da je u Policijsku upravu Brodsko-posavske Županije došlo pismo u kojem je navedeno da 34 osobe navodno pripremaju napad na granične prijelaze u Bosni i Hercegovini.
U pismu koje je dostavljeno hrvatskoj policiji nije navedeno mjesto napada, niti je koriste termin BIH.
Umjesto toga navodi se skraćenica “bos”, kao oznaka za BiH.
Dalje, u pismu je navedeno da će nepoznate osobe napad izvesti 7. januara navečer.
Ono što je interesantno, u pismu koje su zaprimile hrvatske policijske agencije navedena su i imena izvršitelja.
Ali hrvatski policajci tvrde da su imene napisana nečitko, tako da ne mogu dostaviti imena mogućih izvršilaca napada na granične prijelaze u BiH.
Hrvatski policajci su svoje kolege u Bosni i Hercegovini o pismu i prijetnji informisali putem telefona.
Prema informacijama Istrage, o informaciji iz Hrvatske obaviješteni su svi pripadnici Granične policije Bosne i Hercegovine i podignut je stepen predostrožnosti.
Za sada nema informacija kada je i kako prijeteće pismo dostavljeno policijskim snagama u Hrvatskoj.
Da je informacija prodlijeđena i SIPA-i potvrdili su nam i u toj Državnoj agenciji za istrage i zaštitu.
“informacija iz Hrvatske je površnog karaktera. Ništa preciznije niti određenije nije navedeno”, rečeno nam je u SIPA-i.
Interesantno je da informacija dolazi iz Hrvatske iz koje su nekoliko puta dolazile informacije o navodnim terorističkim kampovima u BiH i “deset hiljada mudžahedina”.
Podsjećamo i na operacije SOA-e kada su vrbovali bh. državljane da propagiraju terorističku ideologiju ISIL-a u BiH i da pripremaju navodne napade u BiH.
Za dan navodnog napada sada je “izabran” pravoslavni Božić.
autor: istraga.ba