Hazin upozorava: Bliski istok ponovo na ivici velikog sukoba – Turska bi mogla biti ključna tačka nove krize

Ruski ekonomista Mihail Hazin iznio je novu, prilično dramatičnu procjenu o stanju na Bliskom istoku i globalnim odnosima, upozorivši da bi ekonomski i politički pritisci mogli otvoriti put novoj velikoj eskalaciji.
U video-komentaru objavljenom 13. avgusta, Hazin je pokušao povezati više događaja koji se trenutno odvijaju širom svijeta – od ekonomske situacije u Turskoj i problema oko Irana, do odnosa Rusije i SAD-a, stanja američkih zaliha protivvazdušnih raketa i sve intenzivnije diplomatske aktivnosti.
Posebnu pažnju posvetio je Turskoj. Prema njegovoj interpretaciji, pogoršavanje ekonomskih prilika u zemlji može dodatno povećati političke rizike i otvoriti prostor za mnogo opasniji razvoj događaja.
Hazin smatra da se svjetski poredak kakav je postojao posljednjih decenija ubrzano mijenja i da se velike sile sve više grupišu oko vlastitih regionalnih interesa.
U njegovoj analizi posebno mjesto zauzima Bliski istok, gdje se već godinama prepliću interesi Turske, Irana, Izraela, Rusije i SAD-a. Upravo zbog toga, upozorava Hazin, jedan novi sukob mogao bi imati posljedice daleko izvan granica zemlje u kojoj bi počeo.
Njegove tvrdnje, međutim, predstavljaju političku i ekonomsku analizu, a ne potvrdu da je novi rat neposredno pred vratima.
Ipak, činjenica da se u isto vrijeme zaoštravaju odnosi velikih sila, dok ekonomski problemi pritiskaју pojedine države, pokazuje koliko je situacija u ovom dijelu svijeta osjetljiva.
Hazinovo upozorenje zato otvara jedno mnogo ozbiljnije pitanje: da li svijet ulazi u period u kojem bi jedna nova regionalna kriza mogla prerasti u sukob mnogo širih razmjera?